Rastgele Tür

Annamia normaniIncrease Text Decrease Text Reset Text

Tatlı Su Canlıları  > Malavi Cichlidleri  > Haplochromisler  > Fossorochromis rostratus

Fotoğraflar

Bilimsel adı: Fossorochromis rostratus

Yaygın adı: -

Familyası: Cichlidae

Dağılımı: Malavi Gölü’ne özgüdür.

Habitatı: Çoğunlukla sığ sularda, kumluk zeminler üzerinde yaşar.

En fazla ulaşabildiği boy: 25 cm.

En az akvaryum hacmi: 250 litre

Akvaryum kurulumu: Kovuklar oluşturacak şekilde kayalık düzenlemeler yapılmalı, geniş açık yüzme alanları bırakılmalı ve tabanda kum kullanılmalıdır. Kayaların akvaryumun kenarlarına doğru yerleştirilmesi önerilir zira rostratus hızlı ve aktif bir balıktır ve kayalarla dolu bir akvaryumda kendisini yaralayabilir.

Sıcaklık: 25 - 29°C

pH: 7,5 - 8,8

Sertlik: 10 - 25°H

Beslenmesi: Yem seçmez ancak canlı ve dondurulmuş yemler menüsünde ağırlıkta olmalıdır. Artemia, karides, çeşitli kurtlar vb. yemleri afiyetle yiyecekken, balıkçıl bir tür olmadığından balık etini genellikle yemeyecektir.

Uyumluluğu: Barışçıldır ve Mbuna türleri gibi kavgacı balıklarla bir arada olmasından kaçınılmalıdır. Küçük balıkları ise yiyebilir. Frontosa, yunus cichlid ve Malavi ve Tanganyika kökenli Synodontis türleri, uygun akvaryum arkadaşlarıdır. Sürü balığıdır ve grup hâlinde tutulmalıdırlar. Her erkeğe iki veya üç dişi düşecek şekilde düzenleme yapılmalıdır. Erkek balık üreme zamanı bölgeci olabilir ve birden fazla baskın erkek olması isteniyorsa, büyük bir akvaryum gereklidir.

Cinsiyetinin ayırt edilebilirliği: Baskın erkek, dişilere göre çok daha renkli olur. Dişiler ve baskın olmayan erkekler ise birbirine benzer.

Üremesi: -

Notlar: Fossorochromis rostratus önceleri Haplochromis rostratus adıyla sınıflandırılmıştı. Ürktüğünde kendisini tabana gömebilir. Doğal beslenme yöntemi olan kum karıştırma davranışını akvaryumda da çoğunlukla sergiler; taban malzemesinin kum olması önemlidir zira çakıl, balığın yaralanmasına sebep olabilir. Doğada en büyük baskın erkekler yuva kurar, dişiler ve baskın olmayan erkeklerse sürüler hâlinde gezer. Ayrıca doğada yunus cichlid ile aralarında beslenme ilişkisi vardır; yunus cichlidler sürüler hâlinde rostratus’ları takip eder ve onların kum karıştırma aktiviteleri sırasında tabandan kaldırdıkları besinleri yerler.